Amikor Rogánt hallgatom arról, hogy semmiféle törvénytelenséget nem követett el, elsőként a letelepedési kötvény jut az eszembe. A legtöbbet idézett becslés szerint a 2013–2017 között futó magyar letelepedési kötvényprogram nettó vesztesége kb. 21–30 milliárd forint lehetett az államnak, – nekünk.
Nemrégiben írtam meg, hogy megkaptam a hatból, az egyik kiválasztott iroda kész iratcsomagját, amivel “meglepték” az uniós vízumra várókat.
Polgári jogilag ez a szerződéscsomag harmadik személy általi finanszírozásnak, vagy követelés finanszírozásnak, vagy – gazdasági tartalma szerint – olyan ügyletnek nevezhető, ahol a külföldi csak „névleges befektető”.
Csakhogy ez ellentmond a letelepedési kötvény “alkotói szándékának”. Bár lehet, hogy éppen az volt a cél, hogy tisztára mossanak/külföldre juttassanak komolyabb összegeket. Ebben a konstrukcióban a befektetést nem a letelepedést kérelmező külföldi személy teljesítette, hanem egy magyar magánbefektető; a külföldi csupán a közvetítői díjat fizette meg, miközben a lejáratkori 250.000 eurós visszafizetés is a magyar befektetőt illette meg.
Így viszont hatósági / közjogi oldalról felmerülhet: a jogszabályi cél megkerülése; az idegenrendészeti eljárásban tett valótlan vagy hiányos nyilatkozat; a befektetés tényleges forrásának és jogosultjának elrejtése; pénzmosási / ügyfél-átvilágítási kérdés; engedély nélküli, vagy nem megfelelően dokumentált pénzügyi közvetítés kérdése; adott esetben csalás, vagy hatóság megtévesztésének gyanúja.
És történt mindez a törvényalkotó adta jogi kiskapukon keresztül.
Ez egy előre kitalált, a letelepedő részére kész csomagként tálalt konstrukció volt. Nem egyszeri eset, hanem intézményesített megoldás arra, hogy a letelepedő „befektetőnek” ne kelljen még befektetnie sem, legfeljebb a 40.000 euró közvetítői díjat fizesse ki.
De ki fogja ezt nekünk visszafizetni?
P.S.: A teljes, 12 oldalas dokumentumot ügyvédi letétbe helyeztem. Kíváncsian várom, hogy valamely hatóságot érdekli-e?











