Főoldal / Vélemények / Fekete-Győr András nyílt levele Dobrev Klárához

Fekete-Győr András nyílt levele Dobrev Klárához

Fekete-Győr András 

Kedves, a Momentum nem „feltette a kezét”, hanem felismerte a történelmi felelősségét, és a korszakváltás érdekében hátralépett egyet, hogy Magyarország kettőt léphessen előre. A DK ezzel szemben a 106 külön jelöltjével látványosan a másik kapura játszik.

Ezen a ponton talán mindegy is, hogy ezt tudatosan teszitek-e, vagy csak a politikai rövidlátás végett: az indulásotokkal „foggal-körömmel” valójában az Orbán-rezsim hatalomban maradásáért harcoltok. Ezzel pedig nem a megoldás, hanem a probléma részeivé váltok.

Azt mondod, garanciát adsz a progresszív szavazóknak, akiket a Momentum szerinted cserbenhagyott. De a mi választóink nem arra adtak felhatalmazást, hogy díszellenzéki szerepben tetszelegjünk Orbán Viktor parlamentjében. Hanem arra, hogy rendszert és korszakot váltsunk. Minden létező eszközzel. Ha összefogással, akkor azzal. Ha hátralépéssel, akkor pedig azzal. Az igazi cserbenhagyás az lenne, ha a Momentum parlamenti székeinek érdekében csendben asszisztálnánk az Orbán-dinasztia még négy évnyi élősködéséhez.

Meggyőződésem, hogy egy felelős ellenzéki vezetőnek ebben a történelmi helyzetben egyetlen világos feladata van: nem az, hogy az esélyes kihívóval szemben a saját, parlamenti küszöb alatt rostokoló pártja pozícióiért folytasson kicsinyes harcot, ellenzéki szavazatok százezreinek elvesztését kockáztatva. Hanem az, hogy valódi áldozatot vállalva világossá tegye a választás történelmi tétjét: autokrácia vagy demokrácia? Moszkva vagy Európa? Hatvanpuszta, Lady Mrd, Gucci táska vagy szuperkórház, modern iskola, minőségi munkahely?

Klára, miért ne lehetne új baloldalt, vagy ami a Momentumot illeti, új progresszív erőt építeni, miután közös erővel legyőztük a rendszert? Miért ne lehetne egy új, igazságos választási rendszerben, egy sokszínű demokráciában újra rajtvonalhoz állni?

Vagy a DK-nál a félelem ennyivel erősebb? Komolyan kockára tennétek a változás történelmi esélyét néhány parlamenti bársonyszékért és egy kis állami támogatásért cserébe?

Kedves Klára!

A történelem ritkán ad valódi esélyt a változásra. A mi generációnknak most talán megadatik.

A felelősség, hogy élünk-e vele, közös. A Momentum, Márki-Zay Péterék, Jámbor András, Mellár Tamás már döntött: a korszakváltást választottuk a megélhetési politizálás helyett.

Még nem késő, hogy megmutassátok, igenis van elég bátorságotok és bölcsességetek meghozni ugyanezt a döntést.


  • A nap, amikor Toroczkai benézte a sakktáblát: Magyar Péter egy mondattal kapcsolta le a Mi Hazánkot
    Ha valaki azt hitte, hogy a hétfői parlamenti ülésszak unalmas politikai sárdoboz lesz, az nagyon tévedett. Toroczkai László ugyanis úgy érkezett a tavaszi ülésszakra, mint aki most fogja sarokba szorítani a miniszterelnököt. Elővette a jól bevált, reszelős hangvételű Schadl–Völner kártyát, és elkezdte osztani Magyar Pétert, hogy miközben a Tisza vezére milliókat keresett a Diákhitel Központban,
  • Sakk-matt
    Ez egy politikailag valóban rendkívül tudatos és több fenékkel rendelkező sakklépés Magyar Péter részéről. Ha elemző szemmel nézzük a hazai politikai erőteret, egy ilyen kinevezés – függetlenül attól, hogy ki hogyan viszonyul a szereplőkhöz – több szempontból is zseniális taktikai húzásnak tekinthető. Íme a mögötte húzódó főbb politikai és kommunikációs okok: 1. A Mi Hazánk
  • A Sándor-palota falai még állnak, de a bútorokat már pakolhatják – Sulyok Tamás ultimátuma lejárt
    Nézzük a tényeket, mert a politikai süketelésből és a jogi maszatolásból már mindenkinek elegendő. Május 31-e elmúlt, a határidő lejárt. Magyar Péter letette az asztalra a feltételeket, Sulyok Tamás pedig úgy döntött, hogy inkább bezárkózik a Sándor-palotába, és felolvas egy patetikus videót arról, hogy ő bizony nem tágít, mert a „méltóság” ezt követeli meg tőle.
  • Afrika, ebola és a valóság: mit jelent egy járvány a Kongói Demokratikus Köztársaságban?
    A felszínes európai közbeszédben Afrika gyakran egyetlen homogén, veszélyes, éhezéssel és járványokkal sújtott kontinensként jelenik meg. A leegyszerűsítő, sokszor tudatosan félelemkeltő narratívák szerint Afrika iszonyúan veszélyes, onnan csak migránsok jönnek, és a kontinensen tomboló járványok bármelyik pillanatban eláraszthatják Európát. Ezek a riogatások azonban köszönőviszonyban sincsenek a valósággal. Az „Európát ostromló ebolás migránsok” képe ugyan hatásos
  • Sulyok Tamás köztársasági elnök a csíksomlyói pünkösdi búcsún vett részt
    Az államfő immár harmadik alkalommal látogatott el az eseményre, amely a Kárpát-medence legnagyobb katolikus zarándoklata és pünkösdi szentmiséje (idén a becslések szerint több mint 330 ezer zarándok gyűlt össze a hegynyeregben). Íme a részletek, hogy pontosan mit csinált és hogyan zajlott a látogatása: A látogatásáról több videós összefoglalót és fotót is megosztott a hivatalos oldalain,

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.