Főoldal / Hírek / Krasznahorkai László Nobel-díjas lett – az apokalipszis költője, aki a csendet is hallhatóvá tette

Krasznahorkai László Nobel-díjas lett – az apokalipszis költője, aki a csendet is hallhatóvá tette

Magyarkultúr – kulturális magazin

A Svéd Akadémia döntése értelmében 2025 irodalmi Nobel-díját Krasznahorkai László kapta. Az indoklás szerint „látomásos és sűrű prózájával a modern kor szorongását, az emberi létezés széthullását és a művészet megváltó erejét jelenítette meg.”

Krasznahorkai ezzel Imre Kertész után a második magyar író, aki elnyerte az irodalom legnagyobb elismerését. A világirodalmi kánonban már évek óta a legnagyobbak között tartották számon, de most hivatalosan is a korszak meghatározó írói közé lépett.

Művei – mint a Sátántangó, Az ellenállás melankóliája vagy Seiobo járt odalent – nem könnyű olvasmányok. Hosszú mondatai, hömpölygő gondolatfolyamai az emberi lét végső kérdéseit kutatják: mi tart össze egy világot, amely már régen széthullott? Hol van a helye a művészetnek, ha a civilizáció omladozik körülöttünk?

A Nobel-bizottság külön kiemelte, hogy az író „az apokalipszis közepette is képes volt a művészet erejét megerősíteni.” Ez a mondat tökéletesen leírja Krasznahorkai világát: a pusztulásban is ott rejlik a rend, a káoszban is van szépség, a végben is ott lapul a kezdet.

Krasznahorkai életműve túlmutat az irodalmon. Béla Tarr filmrendezővel közös munkái – különösen a Sátántangó – kultikussá váltak, világszerte elemzik őket egyetemi kurzusokon, irodalmi és filmes műhelyekben. Műveiben a magyar vidék pora, az emberi lélek labirintusa és a történelem terhe egyetlen sűrű szövetté olvad össze.

Ez a díj nemcsak személyes elismerés, hanem a magyar irodalom újabb diadala. A világ most újra felfigyel egy országra, ahol a mondatok nemcsak történeteket, hanem sorsokat hordoznak. Krasznahorkai László bizonyította: a magyar nyelv képes a világ legmélyebb igazságait is kimondani.


  • A nap, amikor Toroczkai benézte a sakktáblát: Magyar Péter egy mondattal kapcsolta le a Mi Hazánkot
    Ha valaki azt hitte, hogy a hétfői parlamenti ülésszak unalmas politikai sárdoboz lesz, az nagyon tévedett. Toroczkai László ugyanis úgy érkezett a tavaszi ülésszakra, mint aki most fogja sarokba szorítani a miniszterelnököt. Elővette a jól bevált, reszelős hangvételű Schadl–Völner kártyát, és elkezdte osztani Magyar Pétert, hogy miközben a Tisza vezére milliókat keresett a Diákhitel Központban,
  • Sakk-matt
    Ez egy politikailag valóban rendkívül tudatos és több fenékkel rendelkező sakklépés Magyar Péter részéről. Ha elemző szemmel nézzük a hazai politikai erőteret, egy ilyen kinevezés – függetlenül attól, hogy ki hogyan viszonyul a szereplőkhöz – több szempontból is zseniális taktikai húzásnak tekinthető. Íme a mögötte húzódó főbb politikai és kommunikációs okok: 1. A Mi Hazánk
  • A Sándor-palota falai még állnak, de a bútorokat már pakolhatják – Sulyok Tamás ultimátuma lejárt
    Nézzük a tényeket, mert a politikai süketelésből és a jogi maszatolásból már mindenkinek elegendő. Május 31-e elmúlt, a határidő lejárt. Magyar Péter letette az asztalra a feltételeket, Sulyok Tamás pedig úgy döntött, hogy inkább bezárkózik a Sándor-palotába, és felolvas egy patetikus videót arról, hogy ő bizony nem tágít, mert a „méltóság” ezt követeli meg tőle.
  • Afrika, ebola és a valóság: mit jelent egy járvány a Kongói Demokratikus Köztársaságban?
    A felszínes európai közbeszédben Afrika gyakran egyetlen homogén, veszélyes, éhezéssel és járványokkal sújtott kontinensként jelenik meg. A leegyszerűsítő, sokszor tudatosan félelemkeltő narratívák szerint Afrika iszonyúan veszélyes, onnan csak migránsok jönnek, és a kontinensen tomboló járványok bármelyik pillanatban eláraszthatják Európát. Ezek a riogatások azonban köszönőviszonyban sincsenek a valósággal. Az „Európát ostromló ebolás migránsok” képe ugyan hatásos
  • Sulyok Tamás köztársasági elnök a csíksomlyói pünkösdi búcsún vett részt
    Az államfő immár harmadik alkalommal látogatott el az eseményre, amely a Kárpát-medence legnagyobb katolikus zarándoklata és pünkösdi szentmiséje (idén a becslések szerint több mint 330 ezer zarándok gyűlt össze a hegynyeregben). Íme a részletek, hogy pontosan mit csinált és hogyan zajlott a látogatása: A látogatásáról több videós összefoglalót és fotót is megosztott a hivatalos oldalain,

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.