Több ez, mint mémgyár – Tompos Márton szerint komolyabb, mint gondolnánk a „Harcosok Klubja”

Miközben a közösségi médiában gyorsan mémesedett az Orbán Viktor által beharangozott „Harcosok Klubja”, Tompos Márton, a Momentum politikusa arra figyelmeztet: „nem biztos, hogy ez egy annyira nevetséges dolog, mint amilyennek elsőre tűnik.”

A bejegyzésében Tompos 7+1 pontban foglalja össze, miért kell komolyan venni a látszólag ártalmatlannak tűnő „fotelharcos-kommandót”:

1. Már régóta létezik a fideszes trollhadsereg.
„Haszán Zoltán már 2018-ban megírta, hogyan működik az irányított kommentelés, megosztás és ezáltal a közvélemény formálása.” Ez nem új dolog – csupán most szervezettebb és nyíltabb formát kapott.

2. A „harcosok” már most is aktívak voltak.
„A polgármesterektől a nyugdíjaskommandóig terjedt a felhozatal” – írja Tompos, megjegyezve, hogy a résztvevők zöme már eddig is a Fidesz online hadviselésének része volt.

3. A Political Capital jelentései szerint kamu orosz profilok is szerepet játszanak.
„Novák Ábel” nevű felhasználó például valójában egy orosz URL mögött rejtőzött. „A profilképeket sokszor a Vkontaktjéról lopták le.” Ez nemcsak megtévesztő, de súlyos befolyásolási kockázat is.

4. Az orosz szálat nem lehet figyelmen kívül hagyni.
„Az oroszok hülyék lennének nem beavatkozni a magyar választásokba” – idézi Rácz András nemzetbiztonsági szakértőt. Szerinte Moszkva jelenléte az online térben „csak durvább lesz”.

5. Nem meggyőzni akarnak – hanem elnyomni a más véleményt.
„Nem az a cél, hogy valakit meggyőzzenek. A cél az, hogy eltömítsék a közösségi médiát, és mindenhonnan a fideszes narratíva jöjjön vissza.” A módszer egyszerű: sok kamu megosztás, az algoritmus pedig felértékeli az érdektelen tartalmat.

6. Orbánék az online tér visszafoglalására készülnek.
Tompos szerint világos a stratégia: „Orbánék az online térben akarnak nyerni”, mert a Facebookon és TikTokon egyértelműen vesztésre állnak a Tisza Párttal szemben. A „Lájkbajnokság” statisztikái is ezt mutatják.

7. A Harcosok Klubja csak fedősztori.
„Valójában nem újítás, hanem egy nagyobb művelet fedőtörténete” – írja. Várható, hogy tömegével jönnek majd a „megafonos agymosások, kamuszakértői halandzsák, álszemtanúk vallomásai”, melyeket „kamuprofilok ezrei” osztanak majd tovább.

+1. Mit tehetünk ellene?
Tompos egy teljes sorozatot is készített arról, hogyan ismerhetők fel a kamuprofilok, és milyen eszközökkel védekezhetünk az ilyen típusú manipulációk ellen.


Összegzésként: a „Harcosok Klubja” nem csupán egy újabb pártaktivista program, hanem része lehet egy tudatos és központosított online befolyásolási kísérletnek, amely az információs teret torzítja, miközben orosz befolyás és hazai propaganda szövi át.


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.